SONY DSC

Rīgas ielās izveido 2000 cilvēku ķēdi, pieminot Baltijas ceļu

Šodien, 23. septembrī – mēnesi pēc Baltijas ceļa 25. gadadienas – trīs Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikuma struktūrvienību izglītojamie, mācībspēki un administrācija izveidoja 4 kilometru garu cilvēku ķēdi, tā pieminot pirms 25 gadiem Igaunijas, Latvijas un Lietuvas iedzīvotāju vienotību centienos atjaunot Baltijas valstu neatkarību.

Aptuveni 2000 cilvēkiem sadodoties rokās, tika savienotas trīs Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikuma struktūrvienību ēkas no Nīcgales ielas 26 līdz Marijas ielai 4.

Lai gan Baltijas ceļa gadadiena aizvadīta 23. augustā, UNESCO LNK aicina visu gadu mācību iestādes, bibliotēkas, muzejus u.c. interesentus rīkot šai triju valstu akcijai veltītus pasākumus un pievērsties kolektīvās atmiņas veidošanai par mūsu valstij un visai pasaulei nozīmīgiem notikumiem. Turpinās arī UNESCO LNK projekts „Baltijas ceļa stāsti”. Līdz šim tā ietvaros apzināti un interneta vietnē www.thebalticway.eu publicēti vairāk nekā 400 stāsti par Baltijas ceļa norisi vai ar to laiku saistītiem notikumiem. Savukārt virtuālais Baltijas ceļš pulcējis gandrīz 3000 dalībniekus, un vēl līdz gada beigām ikviens aicināts tajā iestāties neatkarīgi no tā, vai ir piedalījies akcijā 1989. gādā vai būtu gatavs Baltijas ceļā stāties šodien.

SONY DSC

Viens no projekta „Baltijas ceļa stāsti” uzdevumiem ir stiprināt starppaaudžu saites un vērtību pārmantošanu ģimenēs, kas 1989. gadā palīdzēja baltiešiem būt vienotiem ceļā uz brīvību. Tāpēc līdz šī gada 30. oktobrim īpaši skolu jaunieši aicināti apzināt savu vecāku, vecvecāku, radu, kaimiņu, draugu un paziņu atmiņas par Baltijas ceļu, lai veicinātu pēc iespējas plašu stāstu dokumentēšanu. Atmiņu fiksēšanai un aktīvai iesaistei UNESCO LNK aicina izmantot projekta metodoloģiskos un informatīvos materiālus, kas pieejami www.thebalticway.eu.

SONY DSC

Baltijas ceļa gadadienai veltīto projektu „Baltijas ceļa stāsti” UNESCO LNK īsteno sadarbībā ar Valsts kanceleju, Valsts izglītības un satura centru, Latvijas Nacionālo bibliotēku, atmiņas institūcijām, skolām, bibliotēkām un citiem partneriem Latvijā, Lietuvā un Igaunijā. Projekta mērķis ir apkopot cilvēku atmiņu stāstus, lai tie tiktu saglabāti nākamajām paaudzēm un kļūtu pieejami gan virtuālajā vidē, gan muzeju un bibliotēku kolekcijās.

SONY DSC

24. septembrī no plkst. 12:30 līdz plkst.14:00 Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikumā notiks arī konference „Baltijas ceļam – 25”. Tehnikums ir UNESCO Asociēto skolu projekta dalībskola, un konferencē piedalīsies arī UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas Komunikācijas un informācijas sektora vadītāja Evija Maļkeviča un Izglītības sektora vadītāja Ilze Dalbiņa. Viņas informēs par projekta “Baltijas ceļa stāsti” pašreizējiem rezultātiem un jauniešu iespēju iesaistīties.

Šogad apritējuši 25 gadi kopš Baltijas ceļa – unikālas un mierīgas masu demonstrācijas, kuras laikā vairāk nekā miljons cilvēku sadevās rokās, lai veidotu 600 km garu cilvēku ķēdi caur trim Baltijas valstīm, vienojot Igauniju, Latviju un Lietuvu centienos pēc brīvības. Nozīmīgākie dokumenti par Baltijas ceļa organizēšanu 2009. gadā tika iekļauti UNESCO programmas „Pasaules atmiņa” starptautiskajā reģistrā Latvijas, Lietuvas un Igaunijas kopīgi sagatavotā nominācijā „Baltijas ceļš – cilvēku ķēde trīs valstu vienotiem centieniem pēc brīvības”.