Baltijas-celam-25-logo-1

Skolas aicinātas turpināt Baltijas ceļa 25. gadadienas atzīmēšanu

Veicinot izpratni par Baltijas ceļa norisi pirms 25 gadiem un tā nozīmi kolektīvās atmiņas veidošanā šodien, ikviena izglītības iestāde septembra sākumā aicināta rīkot Baltijas ceļa stundu un iesaistīties UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas (LNK) projektā „Baltijas ceļa stāsti”.

Līdz šim projekta ietvaros apzināti un interneta vietnē www.thebalticway.eu publicēti vairāk nekā 400 stāsti par Baltijas ceļa norisi vai ar to laiku saistītiem notikumiem. Viena no projekta aktivitātēm ir virtuālais Baltijas ceļš, kas šobrīd pulcē gandrīz 3000 dalībniekus, un līdz gada beigām ikviens aicināts tajā iestāties neatkarīgi no tā, vai ir piedalījies akcijā 1989. gādā vai būtu gatavs Baltijas ceļā stāties šodien.

Baltijas ceļa gadadienai līdz šim veltīti simtiem pasākumu Baltijas valstīs un to diasporās ārzemēs. 23. augustā Baltijas valstu premjerministri Latvijas Nacionālajā bibliotēkā atklāja ierakstu studiju, pirmie iemūžinot savus Baltijas ceļa stāstus. Gadadiena plaši atzīmēta arī reģionos Latvijā, tostarp UNESCO LNK tīkla „Stāstu bibliotēkās” Madonas novadā, Siguldas pagastā, Rēzeknē, Rundāles novadā, Tukumā, Burtniekos u.c.

Viens no projekta „Baltijas ceļa stāsti” uzdevumiem ir stiprināt starppaaudžu saites un vērtību nodošanu ģimenēs un no paaudzes paaudzē par notikumiem, kas 1989. gadā palīdzēja baltiešiem būt vienotiem ceļā uz brīvību. Tāpēc līdz šī gada 30. oktobrim īpaši skolu jaunieši aicināti apzināt savu vecāku, vecvecāku, radu, kaimiņu, draugu un paziņu atmiņas par Baltijas ceļu, lai veicinātu pēc iespējas plašu stāstu dokumentēšanu. Atmiņu fiksēšanai un aktīvai iesaistei UNESCO LNK aicina izmantot projekta metodoloģiskos un informatīvos materiālus, kas pieejami www.thebalticway.eu.

Baltijas ceļa gadadienai veltīto projektu „Baltijas ceļa stāsti” UNESCO LNK īsteno sadarbībā ar Valsts kanceleju, Valsts izglītības un satura centru, Latvijas Nacionālo bibliotēku, atmiņas institūcijām, skolām, biblitēkām un citiem partneriem Latvijā, Lietuvā un Igaunijā. Projekta mērķis ir apkopot cilvēku atmiņu stāstus, lai tie tiktu saglabāti nākamajām paaudzēm un kļūtu pieejami gan virtuālajā vidē, gan muzeju un bibliotēku kolekcijās.

Šogad aprit 25 gadi kopš Baltijas ceļa – unikālas un mierīgas masu demonstrācijas, kuras laikā vairāk nekā miljons cilvēku sadevās rokās, lai veidotu 600 km garu cilvēku ķēdi caur trim Baltijas valstīm, vienojot Igauniju, Latviju un Lietuvu centienos pēc brīvības. Nozīmīgākie dokumenti par Baltijas ceļa organizēšanu 2009. gadā tika iekļauti UNESCO programmas „Pasaules atmiņa” starptautiskajā reģistrā Latvijas, Lietuvas un Igaunijas kopīgi sagatavotā nominācijā „Baltijas ceļš – cilvēku ķēde trīs valstu vienotiem centieniem pēc brīvības”.